Trwa przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 r. Do 17 maja złożono ich 713 tys. Nabór potrwa do 1 lipca.

Więcej: Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 r.

O wsparcie można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych.

Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR.

Problem:

– Jak konkretnie wygląda takie wsparcie?

– Dlaczego nie ma możliwości wyboru formy złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe? Chodzi o formy: elektroniczną i papierową.

 

Ludwika Stas

foto: Pixabay

 

Aktualizacja: 23 maja

Biuro Prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa aktywnie uczesniczy w postępującym procesie cyfryzacji i wdrażaniu rozwiązań IT. W 2018 roku została uruchomiona aplikacja eWniosekPlus, która umożliwia w szybki i wygodny sposób złożenie wniosków o dopłaty online bez wychodzenia z domu.

Jednocześnie w 2018 roku pozostawiono możliwość składania wniosków w wersji papierowej, były to głównie oświadczenia, dotyczące tego, że w porównaniu z wnioskiem z roku poprzedniego nie ma żadnych zmian w powierzchniach i uprawach. W ten sposób wnioski można było składać do 2020 roku. Od 2021 r. obowiązuje jedynie elektroniczny sposób składania wniosków. Składanie wniosków przez Internet stało się powszechne, ułatwiło też w szybki sposób uzupełnienie wniosku czy dosłanie niezbędnej dokumentacji.

To spowodowało, że o wsparcie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 można ubiegać się już tylko drogą elektroniczną. Rolnicy, którzy nie mają takiej możliwości, mogą liczyć na wsparcie pracowników biur powiatowych oraz infolinii Agencji.

W biurach powiatowych ARiMR są wyznaczone specjalne stanowiska komputerowe, gdzie pracownik ARiMR pomoże rolnikowi technicznie wypełnić i wysłać wniosek. Z tego typu pomocy korzysta co roku kilkanaście tysięcy rolników.

 

Udostępnij