Trwa przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 r. Do 17 maja złożono ich 713 tys. Nabór potrwa do 1 lipca.
Więcej: Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 r.
O wsparcie można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych.
Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR.
Problem:
– Jak konkretnie wygląda takie wsparcie?
– Dlaczego nie ma możliwości wyboru formy złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe? Chodzi o formy: elektroniczną i papierową.
Ludwika Stas
foto: Pixabay
Aktualizacja: 23 maja
Biuro Prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa aktywnie uczesniczy w postępującym procesie cyfryzacji i wdrażaniu rozwiązań IT. W 2018 roku została uruchomiona aplikacja eWniosekPlus, która umożliwia w szybki i wygodny sposób złożenie wniosków o dopłaty online bez wychodzenia z domu.
Jednocześnie w 2018 roku pozostawiono możliwość składania wniosków w wersji papierowej, były to głównie oświadczenia, dotyczące tego, że w porównaniu z wnioskiem z roku poprzedniego nie ma żadnych zmian w powierzchniach i uprawach. W ten sposób wnioski można było składać do 2020 roku. Od 2021 r. obowiązuje jedynie elektroniczny sposób składania wniosków. Składanie wniosków przez Internet stało się powszechne, ułatwiło też w szybki sposób uzupełnienie wniosku czy dosłanie niezbędnej dokumentacji.
To spowodowało, że o wsparcie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 można ubiegać się już tylko drogą elektroniczną. Rolnicy, którzy nie mają takiej możliwości, mogą liczyć na wsparcie pracowników biur powiatowych oraz infolinii Agencji.
W biurach powiatowych ARiMR są wyznaczone specjalne stanowiska komputerowe, gdzie pracownik ARiMR pomoże rolnikowi technicznie wypełnić i wysłać wniosek. Z tego typu pomocy korzysta co roku kilkanaście tysięcy rolników.