W ostatnim czasie, redakcja dwa razy otrzymała omyłkowo kilka zestawów dań w opakowaniach tekturowych z adresem wytwórcy: kuchniavikinga.pl.

Kuchnia Vikinga to taka restauracja na wynos. Właścicielem marki jest powstała w maju 2022r. spółka Wschodni Front z siedzibą w Białymstoku. Kapitał założycielki spółki to 5.000 zł, udziałowców jest dwóchŁukasz Dawidziuk i Paweł Fiedoruk. 

Dzięki kontaktowi z infolinią firmy cateringowej ustaliliśmy, że kurier dostarczył zestawy nie pod ten adres. Przypadek więc sprawił, że postanowiliśmy zainteresować się ofertą Kuchni Vikinga.

Ostatnie lata uświadomiły bowiem wielu osobom, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Jednym z warunków takiej dbałości jest zdrowa żywność, wolna od wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji. Takich osób jest coraz więcej. Często borykają się oni z pytaniem (wiemy z autopsji): którą restaurację można odwiedzić, by nie narazić się na kłopoty zdrowotne. Jeśli na co dzień unika się konserwantów czy ulepszaczy, spożycie nawet niewielkiej ilości tych dodatków w potrawach wiąże się z mniejszymi lub większymi nieprzyjemnościami. Organizm natychmiast wychwytuje je jako truciznę.

Jesz, płacisz (i to niekiedy niemało), a potem źle się czujesz. Dziękuję.

Dlatego w imieniu osób dbających o swoje zdrowie, które na co dzień starannie dobierają produkty spożywcze, które są wolne od konserwantów, syropu glukozowo-fruktozowego czy sztucznego cukru i ulepszaczy smaku – pytamy Kuchnię Vikinga:

– Czy takie osoby mogą bez obaw skorzystać z Państwa usług gastronomicznych? – Jeśli tak, to dlaczego?

– Czy klienci zadają pytania o jakość potraw, czy raczej jest im to obojętne?

– Czy pytają o skład produktów, producenta?

Pytania ogólne:

– Ilu dietetyków zatrudnia spółka? – Prosimy o podanie ich nazwisk i wykształcenia (wyjaśnienie do pytania: spółka w ofercie ma darmowe konsultacje z dietetykiem)  

– Skąd nazwa „Kuchnia Vikinga„? 

Wikingowie to bowiem najemni wojownicy, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze rabunkowym, kupieckim i osadniczym.

– Co to ma wspólnego z Państwa ofertą?

Na stronie internetowej jest zapewnienie, że firma to 100% polskiego kapitału.

– Dlaczego więc większość produktów ma nazwę angielską, a stacjonarne punktysprzedaży to „Viking Point”, a nie – Punkt Stacjonarny Vikinga?    

 

Warto byłoby wiedzieć

Jak podaje Wikipedia, jedną z przyczyn ekspansji wikingów było ocieplenie klimatu pod koniec VII wieku. Nastąpił nagły wzrost populacji w Skandynawii, zaczęło brakować ziemi uprawnej.

Stąd

Pytania do Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

– Co było przyczyną ocieplenia klimatu pod koniec VII wieku?

– Na przestrzeni ostatnich 300 mln lat, ile razy miało miejsce ocieplenie klimatu, a później jego ochłodzenie?

– Czym były te zmiany spowodowane?

____________________________________

O wikingach – ze strony Narodowego Centrum Kultury (https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/wikingowie–wikingowie):

Słowo WIKING zapisujemy małą literą: wiking. Nie jest to nazwa etniczna – wiking to nie członek plemienia wikingów ani przedstawiciel narodu, wiking to ‘skandynawski rozbójnik i zdobywca, członek drużyn, które w VIII–XII w. podejmowały odległe wyprawy morskie do krajów zachodniej i południowej Europy’ i dlatego wiking zapisujemy tak samo jak pirat. Mimo że współczesna literatura i sztuka, zwłaszcza filmowa, skłonna jest przedstawiać wikingów i piratów jako barwnych, swawolnych i łobuzowatych, a jednak sympatycznych rozrabiaków, nie należy zapominać, że piraci byli wyspecjalizowanymi morskimi bandytami, dokonującymi krwawych rozbojów i mordów, natomiast wikingowie – w czasach, gdy Polska pod przewodem Mieszka I przyjmowała chrzest – grabili, łupili i podbijali kraje, do których docierali drogą morską (sto lat przed Mieszkiem na północy skolonizowali Islandię i na południu zagrozili Bizancjum, zaś około 1000 roku opanowali całą Anglię). 

 

Ludwika Stas

M. Branicka

foto: Pixabay

 

___________________

Aktualizacja: 22 sierpnia

Wydział Komunikacji Medialnej – Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Szanowna Pani Redaktorko,

zachęcamy do skorzystania w tej sprawie z bardzo licznych publikacji naukowych na temat historii zmian klimatu. Pomocny może okazać się kontakt np. z placówkami naukowymi, edukacyjnymi i muzealnymi. Z perspektywy MKiŚ najistotniejsze są dane z epoki przedprzemysłowej, do której odnoszą się ustalenia Porozumienia Paryskiego.

 

KOMENTARZ

 Jednym z „najważniejszych aspektów działalności Ministerstwa Klimatu i Środowiska” jest edukacja klimatyczna. Powołany został „Zespół do spraw edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej, i promocji ekologicznych warunków życia”.

Celem zespołu oraz edukacji klimatycznej są między innymi:

 przekazanie wiedzy o historii zmian klimatu na Ziemi,

– rozwiązywanie i opracowywanie skutecznych reakcji na zmiany klimatu oraz podkreślenie wpływu człowieka na jego zmiany.

Zapytania prasowe dotyczyły więc stricte działalności ministerstwa. Odsyłanie nas do placówek naukowych, edukacyjnych i muzealnych rodzi przypuszczenie, że zespół nic nie opracował.

Dlatego mamy dodatkowe pytania:

– Jakie są ustalenia zespołu dotyczące historii zmian klimatu na Ziemi?

– Dlaczego tej wiedzy ministerstwo nie chce przekazać naszym czytelnikom?

– Jakie są ustalenia zespołu dotyczące wpływu człowieka na zmiany klimatu w historii Ziemi?

– Czy członkowie zespołu otrzymali wynagrodzenie za swoją pracę?

Aktualne są nadal pytania, które zadaliśmy wcześniej. Są to pytania związane z działalnością ministerstwa.

________

Więcej na temat zespołu oraz edukacji klimatycznej:

Powołanie Zespołu jako organu doradczego Ministra Klimatu i Środowiska odbyło się na podstawie art. 7 ust. 4 pkt. 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 178) (Członek Rady Ministrów, realizując politykę ustaloną przez Radę Ministrów, w szczególności po zawiadomieniu Prezesa Rady Ministrów powołuje rady i zespoły, jako organy pomocnicze w sprawach należących do zakresu jego działania).

Zarządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie powołania Zespołu z dnia 8 listopada 2021 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej, i promocji ekologicznych warunków życia.

Celem prac Zespołu jest przygotowanie 40 scenariuszy lekcyjnych, dotyczących zagadnień z obszaru ochrony klimatu,  możliwych do realizacji na przedmiocie godzina wychowawcza:

– 16 scenariuszy dla klas I-VIII w szkole podstawowej

– 24 scenariusze dla klas I-IV w szkołach ponadpodstawowych

Czym jest edukacja klimatyczna

Prace Zespołu rozpoczęły się od dyskusji nad wspólną definicją edukacji klimatycznej podkreślając za Organizacją Narodów Zjednoczonych  (Art.6 Ramowej Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, Art. 12 Porozumienia Paryskiego) że celem edukacji klimatycznej jest rozwiązywanie i opracowywanie skutecznych reakcji na zmiany klimatu oraz podkreślenie wpływu człowieka na jego zmiany.

Edukacja klimatyczna, ściśle powiązana  z edukacją ekologiczną, stanowi ogół interdyscyplinarnego kształcenia i wychowania w zakresie związanym z tematyką procesów klimatotwórczych, wpływu oraz skutków procesów naturalnych, jak i antropogenicznych, ze szczególnym naciskiem na element działalności człowieka w kwestii zmian klimatu.

Celem edukacji klimatycznej jest:

– przekazanie wiedzy o historii zmian klimatu na Ziemi, wpływie tej zmiany na różnorodność biologiczną (biocenoza) oraz roli bioróżnorodności w procesach klimatycznych, w relacji czynników naturalnych do dobrostanu człowieka, oraz jego działalności i wpływie na zmiany klimatu oraz o skutki tych zmian;

– rozwijanie praktycznych i społecznych umiejętności w zakresie adaptacji i mitygacji zmian klimatu, w tym do wyzwań przyszłości wynikających ze zmian klimatu;

– budowanie idei współpracy i zaangażowania na rzecz ochrony klimatu;

– kształtowanie społeczeństwa odpowiedzialnego za podejmowane i zaniechane działania oraz świadomego priorytetów polityki klimatycznej i stojących przed nią wyzwań.

cdn.

Kontynuacja artykułu:

 

___________________

Aktualizacja: 24 sierpnia

Na dwa maile podane na stronie Kuchnia Vikinga wysłaliśmy dwukrotnie zapytania prasowe. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

To się samo komentuje.

Życzymy smacznego korzystającym z posiłków oferowanych przez serwis internetowy kuchniavikinga.pl.

 

Artykuł powiązany:

– kuchniavikinga.pl – Alarm dziennikarski dotyczący posiłków oferowanych przez serwis internetowy

 

Udostępnij