Ciekawym sposobem zwiedzania czeskich miast może być wizyta na targach warzywnych, które w Pradze, Pilznie i Brnie są bardzo popularne. Nie tylko można tutaj zakupić najwyższej klasy czeską żywność ekologiczną lub świeże kwiaty, ale także np. dowiedzieć się, co aktualnie dzieje się w mieście. Zakup świeżych lokalnych warzyw i owoców, serów, pieczywa i wędlin od lokalnego sprzedawcy na pewno będzie miłym doświadczeniem.

Więcej:

Ekologicznie, lokalnie, kolorowo – targi warzywne w Czechach

Problem

Polskie rolnictwo jest na rozdrożu. Jest wiele głosów płynących ze środowiska rolniczego, że przyszłością naszego rolnictwa jest produkcja zdrowej żywności. Nawet zbóż, które produkowane metodami ekologicznymi – nie będą mieć sobie równych w Europie.

Mogą być nawet o wiele droższe od tych produkowanych np. przez zachodnie holdingi na Ukrainie, a nabywców nie zabraknie.

Jeśli chodzi o owoce i warzywa – tutaj naprawdę możemy być potęgą (i jesteśmy już w kilku segmentach).

Zapytamy nowych (lub starych) włodarzy, czy podobny pomysł jest do zrealizowania w ich mieście lub gminie. Tu wyjaśniamy, że chodzi nam o producentów rolnych z prawdziwego zdarzenia, a nie podszywających się pod nich – handlujących towarem niewiadomego pochodzenia zakupionym na giełdach rolnych.

Ludwika Stas

Pola Neis

foto: Brno – zelný trh. Unreal Visual/ CzechTourism

Udostępnij