Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zbiera i udostępnia dane osób, które zajmowały kierownicze stanowiska partyjne i państwowe w PRL, były funkcjonariuszami ówczesnych służb bezpieczeństwa oraz tajnymi współpracownikami tych służb (tzw. TW).
To bardzo ciekawa lektura. Osobom znającym najnowszą historię nie trzeba tłumaczyć, iż te pojedyncze życiorysy w masie tysięcy podobnych życiorysów, mają przełożenie na obecną sytuację polityczną i gospodarczą naszego kraju.
Urodzony w 1953 roku Piotr Bigos od wielu lat jest kierownikiem Kinoteatru „Polonez” w Skierniewicach, który podlega pod Centrum Kultury i Sztuki (CKiS). W zasobach Instytutu Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – znajdują się teczki osobowe tajnego współpracownika TW „Czesław”.
W 2018 roku przejrzeliśmy teczki, a IPN w Łodzi przysłał nam ksera z akt tych teczek.
W 2020r. wysłaliśmy zapytania do dyrektora CKiS w sprawie TW „Czesław”.
Nie doczekaliśmy się odpowiedzi, nawet po wystosowaniu żądania w trybie prawa prasowego. Wysłaliśmy także pisma do kinoteatru (brak odpowiedzi) oraz prezydenta miasta Krzysztofa Jażdżyka.
Po otrzymaniu żądania prezydent zdawkowo odpowiedział, że Bigos nie musiał składać oświadczenia lustracyjnego.
Nikt wcześniej z urzędu miasta nie przeglądał akt w IPN dotyczących TW „Czesław”.
Jażdżyk ubiegał się w 2014 roku o urząd prezydenta z poparciem SLD i PSL, czyli partii, które były w jakimiś sensie spadkobiercami po PRL.
Później nastał „Covid” i nie mieliśmy czasu dalej zająć się tematem. Teraz powracamy.
Wczoraj (23 września) ustaliliśmy w IPN, że teczki TW „Czesław” są nadal dostępne w niezmienionej formie.
Teczka „Kwestionariusz – personalia” – nr ewidencyjny 5822
Jak wynika z akt tej teczki, TW „Czesław” został pozyskany do współpracy 24 września 1984 roku (równo 40 lat temu!) przez st. kpr. Wojciecha Gasia na podstawie dobrowolności.
TW został pozyskany w celu dostarczania informacji dot. ruchu kadrowego, przedsięwzięć programowych, podejmowanych inicjatyw oraz ich realizacji, przejawów wrogiej propagandy, komentarzy środowiska kultury związanych z bieżącymi wydarzeniami politycznymi i gospodarczymi.
Przy pozyskaniu nowego tajnego współpracownika wzięto pod uwagę pozytywne opinie TW „Janek” oraz TW „Marek”.
W rezultacie pozyskania, czytamy: „Cel pozyskania wynika z możliwości kandydata dostarczania informacji pozostających w operacyjnym zainteresowaniu SB ze środowiska twórców, pracowników etatowych placówek kultury, działaczy społecznych oraz pośrednio ze służby zdrowia”.
„Zobowiązuję się do zachowania w tajemnicy faktu udzielania informacji pracownikom WUSW w Skierniewicach” – brzmi odręcznie napisane zobowiązanie przez „Czesława”.
Z kwestionariusza wynika, że Bigos sam obrał dla siebie pseudonim „Czesław”.
Wojciech Graś odnośnie warunków współpracy napisał: „tw będzie udzielał informacji dobrowolnie, w formie pisemnej lub ustnej, koszty poniesione w związku z wykonywanymi zadaniami zostaną zwrócone”.
Gaś w ocenie TW „Czesław” stwierdził, że „do Służby Bezpieczeństwa i MO ustosunkowany pozytywnie. Aprobuje przemiany zachodzące w życiu politycznym i gospodarczym naszego kraju”.
Został ustalony kontakt telefoniczny:
– WUSW tel. 4201 w. 142
– MOK tel. 60-03
2 kwietnia 1987r. Gaś w „kierunkowym planie pracy” napisał: „Informacje pochodzące od tw „Czesław” nie dawały dotychczas podstaw wątpić w ich prawdziwość. Dotychczasowe informacje wyprzedzające pokrywają się z późniejszą rzeczywistością oraz znajdują potwierdzenie w doniesieniach i innych tw”.
Jan Wels
foto: Pixabay
cdn.
______________
Przeczytaj także:
Zobacz także:
- „Perspektywy socjalizmu wyczerpały się, ale SB nie jest trupem i ma przed sobą przyszłość”
„Komunistyczna władza dzięki okrągłemu stołowi dalej sobie świetnie w Polsce poczyna”