Tatrzański Park Narodowy (TPN): Apelujemy do wszystkich turystów o przestrzeganie zasad, respektowanie komunikatów oraz o uprzejmość i szacunek wobec innych osób. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu wszystkim odwiedzającym oraz pracownikom Parku.

1 lipca na stronie TPN ukazał się taki komunikat:

1 czerwca 2024 roku około południa na parkingu TPN na Palenicy Białczańskiej doszło do nieprzyjemnego incydentu. Pomimo wyraźnych informacji o braku wolnych miejsc parkingowych turyści próbowali siłą wjechać na teren parkingu, ignorując wcześniejsze komunikaty i oznakowania.

Mimo wyraźnego znaku na rondzie na Łysej Polanie informującego o braku wolnych miejsc na Palenicy Białczańskiej, turyści podjechali pod szlaban parkingu i zignorowali instrukcje obsługi.

Na miejscu turyści otrzymali informację, że o tej godzinie (11.30-12.00) zgodnie z punktem 3 zasad znajdujących się na zakupionym bilecie mogą zaparkować już tylko na Łysej Polanie, gdzie czeka na nich miejsce.

Turyści (w tym osoby, które w ogóle nie posiadały biletów na parking TPN) wykłócali się z obsługą parkingu i zdewastowali urządzenia systemu parkingowego, w tym kamery czytające numery rejestracyjne pojazdów, czujniki wjazdowe oraz szlabany.

Pracownik obsługi parkingu był obrażany, popychany, kopany i szarpany. Doszło także do prób wjazdu przez bramkę wyjazdową i najeżdżania samochodem na pracownika parkingu.

Tatrzański Park Narodowy zgłosił incydent do Komisariatu Policji w Bukowinie Tatrzańskiej, dostarczył nagrania z monitoringu, które wyraźnie ukazują pojazdy i osoby biorące udział w zdarzeniu.

Koszt naprawy uszkodzonego systemu parkingowego wyniósł blisko 3000 zł; powinien on zostać pokryty przez sprawców incydentu.

Tatrzański Park Narodowy stanowczo potępia takie zachowania. Brak szacunku i agresja wobec naszych pracowników są nieakceptowalne. Podjęte zostaną kroki prawne, aby ukarać sprawców i zapobiec podobnym incydentom w przyszłości. Rozumiemy, że problemy z dojazdem i zaparkowaniem samochodu podczas zaplanowanej wycieczki mogą wywołać złość i frustrację, jednak skala nieuprzejmości i grubiaństwa jakiej doświadczają, niestety na co dzień, nasi pracownicy starający się po prostu jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki – jest porażająca. Obrażani są zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

 

Pytania do TPN:

– Osoby, które brały udział w incydencie w dniu 1 czerwca – zgłosiły się może w ostatnich dniach do TPN z przeprosinami i wolą pokrycia kosztów naprawy uszkodzonego systemu parkingowego?

– Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, jak zmieniło się nastawienie turystów do pracowników TPN? Chodzi o skalę grubiaństwa i nieuprzejmości.  

 

Przy okazji pytania dodatkowe:

 – Czy za bilet wstępu na parking można zapłacić zwykłym przelewem, np. na poczcie? – Jeśli nie, to dlaczego?

 

___________________________

Warto wiedzieć

Tatrzański Park Narodowy uruchomił dla turystów infolinię E-biletową, która jest dostępna codziennie z wyjątkiem świąt pod numerem telefonu (+48) 885 989 427 oraz mailowo (ebilety@tpn.pl) w godzinach 7.00-13.00. Pracownik infolinii służy pomocą w związku z zakupem biletów online na parkingi TPN oraz biletów wstępu do Parku.

Do dyspozycji turystów codziennie z wyjątkiem świąt pozostaje Punkt Informacji Turystycznej TPN przy ulicy Chałubińskiego 44 w Zakopanem. Informacje między innymi na temat parkingów w rejonie Morskiego Oka można uzyskać telefonicznie (+48 18 20 23 300) oraz mailowo (infotur@tpn) w godzinach 7.30-16.15.

TPN w komunikatach online w social mediach oraz na swojej stronie internetowej, które są także rozpowszechniane przez liczne media, zachęca do wcześniejszego zakupu e-biletów na parkingi TPN oraz do przyjazdu na parkingi najlepiej przed godziną 8.00 rano. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://tpn.gov.pl/morskie-oko-w-pigulce. Bilety są dostępne na stronie https://tpn.gov.pl/bilety.

Przed zakupem biletu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dla kierowców, chcących dojechać na parking. Na bilecie także znajdują się te informacje.

Parking składa się z trzech części (Palenica Białczańska – przy wejściu na szlak/pas drogowy do 1 km od wejścia na szlak i Łysa Polana, ok. 1,5 km od wejścia na szlak). O miejscu zaparkowania decyduje kolejność przyjazdu. Kierowca nie ma możliwości wyboru miejsca parkowania. Samochody są kierowane przez obsługę najpierw na Palenicę Białczańską, następnie na pas drogowy i na Łysą Polanę (czas dojścia do punktu wejścia na szlak to 15-20 min).

 

Pola Neis

foto: Pixabay

 

Przeczytaj także:

 Zakopane. Nie tylko Nowoczesne Centrum Komunikacyjne – także: restauracja, mediateka, it, klub muzyczny, wystawy, koncerty

 

Udostępnij