Spółka Fattorie Del Duca jest dostawcą i dystrybutorem włoskich produktów spożywczych dla gastronomii. Jak podaje na swojej stronie, obsługuje już 1500 partnerów w Polsce.
Spółka zapewnia, iż:
– upewnia się, że produkty spożywcze są zawsze najwyższej jakości
– stawia na autentyczność włoskich produktów spożywczych
– stawia na włoskie produkty spożywcze najwyższej jakości
– sprzedajemy tylko to, co położylibyśmy na naszym rodzinnym stole
Fattorie Del Duca prowadzi także sklep internetowy dla firm.
W ofercie Fattorie Del Duca znajduje się sałatka morska z warzywami – Fantasia di mare con verdure.
Podany jest następujący skład sałatki:
Produkt spożywczy na bazie MIĘCZAKÓW, SKORUPIAKÓW, warzyw i PALUSZKÓW SURIMI 55% [MIĘCZAKI i SKORUPIAKI (KAŁAMARNICE, OŚMIORNICE, MAŁŻE, KREWETKI); warzywa (papryka, rzepa, ogórek, cebula); SURIMI (mięso RYB, woda, skrobia PSZENNA, białko JAJ, cukier, białko SOJOWE, olej rzepakowy, sól, stabilizatory: E420, E450, E451, E452; wzmacniacze smaku: E621, E631, E627; barwniki: E160c; aromat KRABOWY), ocet winny, sól, fruktoza, naturalne aromaty, sok z cytryny, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy, cytryniany sodu; substancja konserwująca: E202; przeciwutleniacz: kwas L-askorbinowy], olej słonecznikowy. Alergeny: RYBY, SKORUPIAKI, MIĘCZAKI, JAJA, ZBOŻA zawierające GLUTEN, SOJA. Może zawierać śladowe ilości przetwarzanego w fabryce MLEKA.
________________________
Pytania do Fattorie Del Duca:
– Jak skład sałatki ma się do zapewnień o produkcie najwyższej jakości?
– Czy sałatkę z 9. E, w tym substancją konserwującą – położylibyście Państwo na rodzinnym stole?
– Autentyczna włoska sałatka morska z warzywami zawierała tyle dodatków, w tym dziewięć z grupy E?
Powyższe pytania są w kontekście ustaw:
– o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
– o konkurencji
===================================
Czyn nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy:
– reklama wprowadzająca klienta w błąd i mogąca przez to wpłynąć na jego decyzję co do nabycia towaru lub usługi.
Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów
Przez praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów rozumie się godzące w nie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami zachowanie przedsiębiorcy, w szczególności:
– naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji.
Ochrona zbiorowych interesów konsumentów przewidziana w ustawie o konkurencji nie wyłącza ochrony wynikającej z innych ustaw, w szczególności z przepisów o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym i przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Ważne
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 określa zakres przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Rozdział IV, artykuł 9 dokładnie precyzuje, jakie są obowiązkowe informacje dotyczące oferowanej do sprzedaży żywności.
Zgodnie z tym rozporządzeniem, podmiotem działającym na rynku spożywczym odpowiedzialnym za dostarczanie informacji na temat żywności jest podmiot, który pod swoją nazwą lub firmą wprowadza do obrotu dany środek spożywczy. Podmiot ten musi zapewnić obecność i rzetelność przekazanych informacji na temat żywności. W przypadku żywności oferowanej do sprzedaży na odległość, odpowiedzialność za przekazanie obowiązkowych informacji na temat żywności przed ostatecznym dokonaniem zakupu spoczywa na właścicielu stron internetowych.
Pola Neis
M. Branicka
foto: Pixabay
cdn.
___________________________
Aktualizacja: 13 października
Pytania zadaliśmy 7 października. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Pytania zostały powtórzone.
Spianata Piccante Boschi
Czekając na odpowiedź, bo takową zapewne otrzymamy, przedstawiamy skład dojrzewającego salami z włoskiej wieprzowiny:
„mięso wieprzowe (kraj pochodzenia: Włochy), sól, sacharoza, przyprawy i aromaty naturalne, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, konserwanty: azotan potasu, azotyn sodu”.
Salami jest w ofercie dystrybutora włoskich produktów spożywczych dla gastronomii.
Smacznego.
___________________________________
Aktualizacja: 27 października. Petto d’oca affumicato
Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi..
Czekając na odpowiedź, bo takową zapewne otrzymamy, przedstawiamy skład „tradycyjnego przysmaku włoskiego, przeznaczonego dla najbardziej wymagających podniebień”:
„mięso gęsie, sól, aromaty, aromat wędzarniczy, cukry, (dekstroza, sacharoza), przyprawy, zioła, substancje konserwujące: E250, E252, przeciwutleniacz: E300, E301. Wędzone naturalnie na drewnie bukowym. Osłonka niejadalna„.
Ów przysmak o nazwie Petto d’oca affumicato z konserwantami jest w ofercie dystrybutora włoskich produktów spożywczych dla gastronomii.
Smacznego.
cdn.
__________________
Wiadomość IJHARS: