Dzisiaj Aguapark Fala dostępny jest tylko dla osób pełnoletnich.

19 października (sobota), ze względu na wydarzenie Fala dla dorosłych, z naszych atrakcji będą mogły skorzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. Prosimy o uwzględnienie tej informacji podczas planowania wizyty w Aquaparku – głosi komunikat na stronie aquaparku. 

Aquapark Fala Łódź jedna ze stref dla dzieci. Fot. Pola Neis 2

Protestuje Rzecznik Praw Dziecka

Z dużym niepokojem oraz konsternacją zapoznałam się ze sposobem promocji wydarzenia oferowanego przez łódzki Aquapark , gdzie umieszczono ogłoszenie zatytułowane „Fala tylko dla dorosłych. Dzień na basenie bez chlapania, dziecięcych pisków i kolejek na zjeżdżalnie?” – napisała Monika Horna-Cieślak, Rzecznik Praw Dziecka w pismach skierowanych do prezesa łódzkiego Aquapark i Hanny Zdanowskiej, Prezydent Miasta Łodzi.

 – Jako Rzeczniczka Praw Dziecka w kontekście „stref wolnych od dzieci” stoję na stanowisku, iż tego rodzaju oferty nie służą dobru ogółu, jakim jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego opartego na szacunku dla praw wszystkich, niezależnie od wieku, płci, wyznania, niepełnosprawności, orientacji i bliskiej mi idei partycypacji młodych ludzi w życiu społecznym, obywatelskim – wskazała Monika Horna-Cieślak.

Jej zdaniem, istnieje ryzyko, że w analogiczny sposób można by wyodrębnić strefy dostępne tylko dla kobiet lub mężczyzn, tylko dla osób bez niepełnosprawności lub tylko do określonego roku życia. Każda z takich ofert budziłaby równy niepokój w budowaniu i trwaniu demokratycznego państwa.

Wykluczenie danej grupy osób tylko dlatego, że nie spełnia ustalonego odgórnie przez kryterium – w tym przypadku wieku – może rodzić obawy związane z nierównym ich traktowaniem.

Aquapark Fala Łódź jedna ze stref dla dzieci. Fot. Pola Neis 1

– Używanie języka wykluczającego dzieci z przestrzeni publicznej, życia społecznego budzi mój sprzeciw. Nasza wrażliwość powinna skłaniać nas do eliminowania z dyskursu publicznego i języka określeń i środków wyrazów, które w konsekwencji uruchamiają negatywne odczucia względem najmłodszych. Działania takie jak tworzenie „stref wolnych od dzieci” prowadzą do negatywnego postrzegania udziału małoletnich w życiu publicznym i społecznym. DOŚĆ DYSRYMINACJI DZIECI! – stwierdza stanowczo Rzecznik Praw Dziecka.

————————-

Warto wiedzieć

Fala (przy al. Unii Lubelskiej) – jeden z największych aquaparków w Polsce został oddany do użytku  pod koniec stycznia 2008r. Kompleks basenów położony jest w pobliżu hali widowiskowo-sportowej Atlas Arena i dworca Łódź Kaliska.

Początkowo w tym miejscu działał kompleks otwarty 19 czerwca 1976r. Posiadał m.in. 4 baseny, w tym jeden ze sztuczną falą. Przeznaczony był dla 4 tys. osób i zajmował powierzchnię 7 ha. Niecki basenów pomalowane były na kolor niebieski, żeby woda przypominała barwę laguny. Z powodu wad konstrukcyjnych kąpielisko zamknięto w 1992 roku.

Jak w tamtym czasie wyglądał kompleks, można zobaczyć na fotografiach zawieszonych na jednej ze ścian w holu.

Więcej na temat Fali: Łódzka Fala – wodny raj dla wszystkich

 

Pola Neis

Rzecznik Praw Dziecka

foto.: Pola Neis

 

____________________________________

Aktualizacja: 20 października

Pytania do Krzysztofa Babija, prezesa zarządu Aqua Park Łódź sp. z o.o.:

– Jak Pan podsumuje sobotni dzień jako tylko dla dorosłych?

– Następny taki dzień za rok, czy może wcześniej?

____________________________________

Aktualizacja: 17 listopada

Rzecznik Praw Dziecka złożyła do Rady Reklamy skargę na reklamę łódzkiego Aquaparku Fala.

Wniosła również o zajęcie stanowiska przez Radę w sprawie i stwierdzenie, iż Aquapark naruszył przepisy prawa odnoszące się do zakazu dyskryminacji z uwagi na wiek konsumentów.

Aquapark Fala zamieścił na portalu społecznościowym Facebook ogłoszenie zatytułowane „Fala tylko dla dorosłych – Dzień na basenie bez chlapania, dziecięcych pisków i kolejek na zjeżdżalnie? Tak! W sobotę, 19 października w Aquaparku Fala mogą się bawić wyłącznie osoby pełnoletnie”. Do wydarzenia sporządzono również plakat promujący „dzień dla osób dorosłych”, który przedstawiał przekreślone płaczące dziecko w czerwonym okręgu przypominającym znak zakazu (znany z kodeksu ruchu drogowego) oraz hasła „Dzieciom wstęp wzbroniony” i „Fala tylko dla dorosłych”.

Rzecznik Praw Dziecka wystąpiła do władz Łodzi o zbadanie występowania zjawiska dyskryminacji dzieci na terenie miasta oraz do prezesa Aqua Park o usunięcie plakatu promującego wydarzenie oraz przekazanie stanowiska w zakresie sposobu promocji wydarzenia w kontekście dóbr małoletnich.

– Oferty wykluczające dzieci nie służą dobru ogółu, jakim jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego opartego na szacunku dla praw wszystkich, niezależnie od wieku, płci, wyznania, niepełnosprawności, orientacji i bliskiej Rzeczniczce Praw Dziecka idei partycypacji młodych ludzi w życiu społecznym, obywatelskim – podkreśliła Monika Horna-Cieślak w uzasadnieniu skargi. – W Ustawie o radiofonii i telewizji sformułowano wymóg, by przekazy handlowe nie zawierały treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, wyznanie lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną – doprecyzowała.

cdn.

============

Przeczytaj także:

Udostępnij