W ocenie NIK projekt „Leśne Gospodarstwa Węglowe”, na który już wydano 65,5 mln zł, miał jedynie poprawić wizerunek Lasów Państwowych i odwrócić uwagę opinii publicznej od intensywnej wycinki drzew, a nie przyczynić się do rzeczywistego wzrostu redukcji CO2.
Jeszcze przed zakończeniem tego projektu Lasy Państwowe rozpoczęły realizację kolejnego, równie mało perspektywicznego projektu pn. „Lasy Węglowe” (w ocenie NIK), którego koszt ma wynieść blisko 400 mln zł.
Więcej:
_________________________________________________
Pytania do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych:
– Czy Lasy Państwowe prowadzą „intensywną wycinkę lasów”?
– Jeśli tak, to dlaczego?
– Czy projekt „Leśne Gospodarstwa Węglowe” to porażka, jak ocenia to NIK?
M. Branicka
Ludwika Stas
foto: Pixabay
____________________________________
Aktualizacja: 1 grudnia
Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi, dlatego pytania wysłaliśmy po raz drugi na dwa adresy:
rzecznik@lasy.gov.pl
olga.buczynska@lasy.gov.pl
cdn.
_____________________
Aktualizacja: 2 grudnia
Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka prasowa:
– Projekt Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW) jest działaniem badawczym o charakterze rozwojowo pilotażowym, co skutkuje tym, że część z jego wyników i wniosków jest możliwa do uzyskania jedynie w trakcie jego realizacji. Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 67 z dnia 14 września 2018 r. głównym elementem projektu badawczego jest ustalenie działań w zakresie gospodarki leśnej mogących wywołać efekt dodatkowej akumulacji węgla organicznego w poszczególnych elementach ekosystemu leśnego oraz opracowanie wiarygodnych metod pomiaru efektu realizacji tych działań. Projekt ma charakter badawczy i jest realizowany w stosunkowo małej skali (7 tys. ha / 9,2 mln ha lasów w Polsce co stanowi co stanowi 0,00076% powierzchni lasów).
Jego zadaniem jest określenie czy i jakimi działaniami (dodatkowymi) możemy zwiększyć pochłanianie CO2 i magazynowanie C przez lasy. Ocena czy ten efekt jest znikomy i czy ma znaczenie może być dokonana po zakończeniu realizacji projektu. Negowanie jeszcze przed jego rozpoczęciem było i jest niezasadne.
W działaniach dodatkowych realizowanych w ramach LGW jedną rzeczą jest umiejętność skalkulowania efektów podejmowanych działań w obiektywny sposób (np. z wykorzystaniem modelu), a inną kwestią jest weryfikacja możliwości realizacji ww. działań na gruncie. Realizacja zróżnicowanych działań dodatkowych pozwoliła uzyskać doświadczenie odnoście praktycznych zasad realizacji tych działań oraz doskonalenia modelu CBM-CSF3 w oparciu o najnowsze wyniki badań naukowych.
Podczas planowania projektu LGW starano się uwzględnić zarówno maksymalizację tempa pochłaniania, ilości magazynowania CO2, ale także zwiększania bioróżnorodności oraz zwiększania odporności / trwałości lasów. Działania, nawet te o mniejszym efekcie węglowym są działaniami istotnymi z punktu widzenia utrzymania trwałości i bioróżnorodności lasów, stąd też nie można uznać podjętych działań za niecelowe i nierzetelne. Wyniki badań w ramach projektu znajdują się w wyszukiwarce tematów badawczych: https://tbr.lasy.gov.pl/apex/f?p=102:3:::::P3_TEMAT:4203 oraz https://tbr.lasy.gov.pl/apex/f?p=102:3:::::P3_TEMAT:4883
Opublikowany przez European Forest Institute raport „Carbon farming in the European forestry sector” oraz „Krajowy Raport Klimatyczo – Rozwojowy” Grupy Banku Światowego potwierdzają, że konieczne jest zwiększanie potencjału pochłaniania lasów, stosując m.in. działania, które były realizowane w ramach projektu LGW, np. zmiana składu gatunkowego – wprowadzanie gatunków liściastych (dąb, buk), zmiana wieku rębności oraz wprowadzanie gatunków szybkorosnących np. daglezja.
Podsumowując powyższe i mając na względzie badawczy i pilotażowy charakter projektu nie należy uznawać go za porażkę, a jako źródło doświadczeń do wykorzystania podczas realizacji działań związanych z gospodarką leśną.
Słowo „wycinka” w ostatnich latach zrobiło ogromną karierę i często w znaczeniu utraty lasu jest używane w kontekście działań Lasów Państwowych.
Kilka słów ode mnie, na ten ważny dla leśników temat, znajdziecie Państwo tutaj:
Wycinka to TRWAŁE WYLESIENIE i może mieć miejsce w przypadku kiedy wycięcie drzew następuje na mocy specustawy pod jakąś inwestycję: drogę czy fabrykę. Na to jako Lasy Państwowe nie mamy żadnego wpływu.
W Lasach Państwowych nie ma wycinek. Owszem, pozyskujemy drewno ścinając drzewa, ale w każdym miejscu, gdzie to się dzieje, odbudowujemy las, czy to przez sadzenie nowych drzew czy wspierając odnowienia naturalne (samosiewy). Do tego jesteśmy zobowiązani ustawą.
Wszystko w ramach zrównoważonego, zaplanowanego i przemyślanego działania. Wszystko w oparciu o plany urządzenia lasu.
Dlatego z roku na rok drzew w polskich lasach przybywa.
Jakie są tego efekty? Dzięki odpowiedzialnemu pozyskaniu drewna, nieprzerwanie od zakończenia II Wojny Światowej rośnie lesistość Polski, zwiększa się powierzchnia lasów oraz ich zasobność, która wg danych GUS w 1946 roku wynosiła 129 m3/ha, a obecnie (wg danych za 2021 rok) wynosi 291 m3/ha.
———–
Zobacz także: