Małżonkowie Z. z Radziejowic przysłali redakcji postanowienie Sądu Rejonowego w Radziejowie z 26 lutego br., wydane przez sędziów: Patrycję Adekunbi, Liliannę Ratajczak oraz Tomasza Dyko.

Zaskarżanym postanowieniem sąd oddalił zażalenie na oddalenie skargi na opis i oszacowanie.

Naszą uwagę zwrócił następujący fragment uzasadnienia postanowienia z 26 lutego: „Sąd w zaskarżonym postanowieniu szczegółowo przeanalizował i wypowiedział się w zakresie prawidłowości sporządzenia opisu i oszacowania nieruchomości objętej księgą wieczystą …”.

Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami, oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego dokonuje organizacja zawodowa rzeczoznawców majątkowych w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia zawarcia umowy o dokonanie tej oceny.

Taka ocena to około 80-100 stron dokładnej analizy wszystkich elementów operatu szacunkowego. Komisja, która dokonuje oceny prawidłowości operatu, część pracy wykonuje w terenie (np. sprawdzenie nieruchomości wycenianej oraz nieruchomości porównawczych).

Sprawdzane są także takie elementy operatu: analiza rynku nieruchomości, opis nieruchomości, prawidłowość przyjętych nieruchomości podobnych do wycenianej, poprawność wyliczeń oraz wnioski końcowe.

Obecnie, ze względu na bardzo specjalistyczny i pracochłonny charakter takiej oceny, trzeba zapłacić za nią około 14.000 zł.

Z postanowienia wynika, że w radziejowskim sądzie jest sędzia, który taką ocenę jest w stanie wykonać i to za 50 zł, bo tyle kosztuje skarga na opis i oszacowanie.

 

Jedno wyjaśnienie. Celem opisu i oszacowania nieruchomości, komornik  powołuje biegłego z zakresu szacowania nieruchomości. Operat przez niego sporządzony jest podstawą czynności komornika – opis i oszacowanie nieruchomości.

 

Pytania do Anny Pawłowskiej, prezes SR w Radziejowie:

 

– Który z sędziów szczegółowo przeanalizował i wypowiedział się w zakresie prawidłowości sporządzenia opisu i oszacowania nieruchomości (czyli operatu)?

– Czy sędzia ma ukończony kurs z zakresu szacowania nieruchomości i ocen takich operatów?

– W ramach udzielenia informacji publicznej, wnosimy o przesłanie „szczegółowej analizy” sporządzonej przez sędziego.

 

Jan Wels

Ludwika Stas

foto: Pixabay

 

Udostępnij