Zbiornik Jeziorsko powstał na rzece Warcie w drugiej połowie XX wieku. To najcenniejsze w centralnej Polsce miejsce dla ptaków wodno-błotnych. Południowa część zalewu jest rezerwatem ornitologicznym Jeziorsko.
Kompleks mariny w Wylazłowie (gmina Pęczniew, woj. łódzkie) jest najnowszym i jednocześnie najnowocześniejszym tego typu obiektem w województwie łódzkim. Port jachtowy powstał w latach 2019-2020.
Kosztem kilku milionów złotych pogłębiono istniejącą już zatokę i umocniono nadbrzeże. Są tutaj trzy pływające pomosty, przy których zacumować może około 60 jednostek pływających. W skład kompleksu wchodzą także: budynek kapitanatu z częścią hangarową i zapleczem socjalnym, zespół boisk do koszykówki i siatkówki, plac zabaw, siłownia zewnętrzna i parking.
Port posiada własną stację pogodową
Właścicielem kompleksu jest gmina Pęczniew.
W sąsiedztwie mariny znajduje się plaża. Ta część zalewu, gdzie są port i plaża nie jest rezerwatem Jeziorsko.
Przy wejściu do wody znajduje się jednak znak zakazu kąpieli.
Problem
– Dlaczego w tym miejscu nie można się kąpać w zbiorniku?
– Kto ustanowił ten zakaz?
– Czy są i jakieś ewentualne sankcje za złamanie zakazu?
Zapytamy Marcina Janiaka, wójta gminy Pęczniew.
Pola Neis
Fot.: Pola Neis
Aktualizacja: 27 czerwca
Marcin Janiak, wójt gminy Pęczniew:
– Ze względu na konieczność przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac remontowych na zaporze zbiornika Jeziorsko w latach 2020-2023 oraz obniżony poziom wody w zbiorniku, Gmina Pęczniew nie mogła podjąć działań w celu utworzenia bezpiecznego kąpieliska. Prace te były kluczowe dla zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa i funkcjonalności zbiornika, co jest priorytetem dla lokalnych władz. Gmina Pęczniew planuje podjąć działania mające na celu utworzenie bezpiecznego kąpieliska. Jest to jednak uzależnione od pozyskania odpowiednich funduszy i dalszych planów inwestycyjnych.
– Znaki „Zakaz Kąpieli” na terenie gminy Pęczniew zostały wprowadzone zgodnie z ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
– Za złamanie zakazu kąpieli mogą grozić różnego rodzaju sankcje, choć najważniejszym aspektem jest fakt, że osoby kąpiące się w zbiorniku Jeziorsko robią to na własną odpowiedzialność. Osoba kąpiąca się akceptuje wszelkie ryzyko i konsekwencje związane z korzystaniem z akwenu. Obejmuje to zarówno ryzyko prawne, jak i osobiste zdrowotne czy majątkowe.