Poznańska Delegatura NIK przeprowadziła kontrolę dotyczącą opieki psychiatrycznej dla dorosłych w województwie wielkopolskim.

Więcej:

– Liczne nieprawidłowości w działaniu centrów zdrowia psychicznego (CZP)

Z raportu NIK:

W skontrolowanym szpitalu w Złotowie decyzje o przedłużeniu stosowania przymusów bezpośrednich podejmowali nieuprawnieni do tego lekarze. Podczas unieruchamiania pacjentów nie przestrzegano ustawowego obowiązku przeprowadzenia przez lekarzy osobistego badania chorego, podczas zatwierdzania kolejnego okresu zastosowania tego środka. Ponadto zatwierdzeń przedłużenia stosowania tego przymusu dokonywano po upływie okresów określonych w przepisach.

Tymczasem pozostawienie unieruchomionych pacjentów, po okresie na który przymus został zlecony przez lekarza i bez przedłużenia jego zastosowania na kolejny okres, było nielegalne. Stwierdzony najdłuższy przypadek zastosowanego przymusu bezpośredniego wynosił 42,5 godziny.

W tym samym szpitalu stwierdzono także rażący przypadek naruszenia prawa do poszanowania intymności i godności w trakcie chwilowego uwolnienia pacjenta, wobec którego zastosowano przymus bezpośredni w formie unieruchomienia. Pacjenta bowiem wyprowadzono nagiego z sali na korytarz i następnie również nagiego przyprowadzono z powrotem. Pani kierownik CZP nie były znane powody takiego postępowania, jednak zeznała, że „nigdy żaden z pacjentów nie zgłaszał skarg, co do faktu wyprowadzania z sali nago”.

____________________________________

Pytania do p.o. dyrektora Anety Kaufki:

– Czy zgadza się Pani z zarzutami NIK w sprawie nieprawidłowości przy stosowaniu przymusów bezpośrednich?

– Czy opisany przez NIK przypadek naruszenia prawa do poszanowania intymności i godności w trakcie chwilowego uwolnienia pacjenta – miał miejsce?

– Jeśli tak, to jakie konsekwencje zostały wyciągnięte wobec kierownik CZP?

 

Jan Wels

Pola Neis

foto: Pixabay

____________________________________

Aktualizacja: 21 listopada

Aneta Kaufka, p.o. dyrektora Szpitala Powiatowego w Złotowie:

– Jestem p.o. Dyrektora Szpitala Powiatowego im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie od 18 września 2024 r. W ciągu 2 miesięcy zapoznałam się z raportem NIK-u oraz decyzjami, które podjęła poprzednia dyrekcja. Kontrola obejmuje lata 2020-2023. Zasadnicze nieprawidłowości, na które wskazuje NIK: zawyżonego wynagrodzenia dyrektora szpitala, nieprawidłowości stosowania przymusu bezpośredniego oraz rozliczenia czasu pracy dotyczą lat 2022 i 2023.

W związku z powyższym podjęłam następujące działania:

– zmieniono rozliczenia czasu pracy pracowników CZP,

– powołano dnia 24 października br. komisję dotyczącą modernizacji CZP Szpitala Powiatowego w Złotowie,

– w październiku zatrudniono kolejnego psychologa,

– w listopadzie zatrudniono kolejnego lekarza do CZP.

Obecnie prowadzona jest rekrutacja kolejnych lekarzy do CZP. Prowadzone są rozmowy w celu pozyskania wykwalifikowanego personelu

– od listopada jesteśmy ponownie uprawnieni do prowadzenia specjalizacji zgodnie z nowym programem szkoleń.

Jednocześnie informuję, że pozytywnie rozpatrzono dnia 30 października 2024 nasz wniosek IOWISZ na modernizację CZP.

   Chciałabym podkreślić, że personel medyczny pracujący w ramach CZP jest wykwalifikowany i doświadczony, dzięki czemu proces leczenia pacjentów jest prawidłowy.

 

Udostępnij