Kilka dni temu media (między innymi Dziennik Gazeta Prawna) podały, że Główny Inspektorat Sanitarny zaczął tworzyć bazę danych dzieci, które nie zostały zaszczepione.
W bazie mają być gromadzone m.in.: numer PESEL, adres oraz dane o szczepieniach.
Jednym z motywów powstania bazy jest szybsze karanie rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, np. w obawie o bezpieczeństwo szczepionek. Mandaty mają być nakładane teraz przez sanepid.
Powstają zasadne pytania:
– Na jakiej podstawie prawnej GIS gromadzi te dane osobowe, w tym wrażliwe (o stanie zdrowia)?
– Od jak dawna baza funkcjonuje?
– Na jakiej podstawie prawnej lekarze przekazują dane do bazy?
M. Branicka
Ludwika Stas
foto: Pixabay
Przeczytaj także:
– Działania prewencyjne w sprawie planów karania za brak zaszczepienia dzieci
– Droga szczepionki MMR od producenta do ciała dziecka – śledztwo dziennikarskie 2024
___________________
Aktualizacja: 31 lipca
Marek Waszczewski – rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego:
– Jaka jest podstawa prawna gromadzenia przez GIS danych o dzieciach niezaszczepionych?
– Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 września 2023 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. poz. 2077)1 „raporty o przypadkach niewykonania szczepień ochronnych”, o których mowa w art. 17 ust. 9c ustawy z dnia 8 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2024 poz. 924), mogą być sporządzane i przekazywane w postaci elektronicznej z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 8a ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 416). Odbywa się to poprzez System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS), który jest wskazany w § 2 ust. 2a rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2014 r. w sprawie systemów wymiany informacji w zakresie dotyczącym zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2021 poz. 226).
System teleinformatyczny SEPIS ma postać centralnej bazy danych. Główny Inspektor Sanitarny jest podmiotem, który zarządza system teleinformatycznym SEPIS. Zakres danych, które są przekazywane przez lekarzy w raporcie i następnie przetwarzane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej został określony bezpośrednio w przepisach rangiustawowej – w art. 17 ust. 9c ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi.
– Od jak dawna baza funkcjonuje?
– System teleinformatyczny SEPIS został udostępniony państwowym powiatowym inspektorom sanitarnym w zakresie umożliwienia im przetwarzania w sposób elektroniczny danych zawartych w nadsyłanych przez lekarzy „raportach o przypadkach niewykonania szczepień ochronnych” po raz pierwszy dla okresu sprawozdawczego za I. kwartał 2024 r., który rozpoczął się z dniem 1 kwietnia 2024 r.
– Na jakiej podstawie prawnej lekarze przekazują dane do bazy?
– Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad osobą małoletnią przekazuje dane objęte „raportem o przypadkach niewykonania obowiązkowych szczepień ochronnych” na podstawie art. 17 ust. 9b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U z 2024 poz. 924) w sposób określony w §. 18 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 września 2023 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. poz. 2077).
___________________
Aktualizacja: 11 sierpnia
Zapytamy Urząd Ochrony Danych Osobowych, czy przedstawiona przez GIS argumentacja w sprawie gromadzenia danych o dzieciach niezaszczepionych jest zgodna z RODO.
_______________________________________________________________
Fot.: pixabay
Masz pewność bezpieczeństwa szczepionki dla zdrowia Twojego dziecka?
Jeśli nie – nie ryzykuj!
Można skutecznie odmówić jej przyjęcia
Jeśli jesteś odpowiedzialnym rodzicem – podejmij działania!
Skontaktuj się z nami – tel. 667 323 303, e-mail: miszmasz@onet.pl
_______________________________________________________________
Przed zaszczepieniem powinno się mieć 100% pewności, że szczepionka jest bezpieczna.
W przeciwnym razie, można skutecznie odmówić zaszczepienia. To gwarantuje Konstytucja oraz zalecenia np. Ministerstwa Zdrowia dla lekarzy.
Trzeba odwrócić role.
To Ty wpierw musisz zażądać gwarancji bezpieczeństwa szczepionki w oparciu o przepisy prawa, a nie lekarz czy urzędnik mają wymuszać jej przyjęcie.
Pomożemy Ci w walce o to prawo.
Od lat z powodzeniem stosujemy metodę „sprawdzam” w przypadku osób pokrzywdzonych przez sądy i komorników.
Więcej na jednej z naszych gazet internetowych: antyegzekucja.pl
Pamiętaj!
Szczepienia: „Tak”, ale tylko z gwarancją bezpieczeństwa szczepionek!
Więcej o działaniach prewencyjnych: https://powiklaniaposzczepienne.pl/interwencje/dzialania-prewencyjne-w-sprawie-planow-karania-za-brak-zaszczepienia-dzieci/
_______________________________________________________________
Wesprzyj nasze działania ws. Bezpieczeństwa szczepionek – jesteśmy Twoją realną szansą!
Nr konta: 40 1240 3350 1111 0011 3363 0678 – w tytule: DAROWIZNA