Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego ukazał się artykuł nt. korzystania ze słońca.

Ogólnie, jest to kolejne straszenie „nadmiarem promieniowania słonecznego” oraz namawianie do „regularnego stosowania kremów z filtrem”.

Szczególną uwagę zwracają następujące stwierdzenia:

– Nakładaj kosmetyki przeciwsłoneczne w dużej ilości, na całą powierzchnię skóry.

– Pamiętaj o ponownym nakładaniu kosmetyku – podczas pływania.

Pomijając absurd, aby nakładać krem podczas pływania, to mamy wprost namawianie do tego, aby po każdym wyjściu z wody, na całą powierzchnię ciała ponownie nałożyć dużą ilość kremu.

Taki sposób postępowania korzystających na większości z otwartych basenów pływackich sprawił, że z tych miejsc już nie korzystam. 

Nie da się bowiem pływać maratonu w ścieku pokremowym oraz w dodatku maksymalnie odkażanym przez zarządzających basenem, którzy zapewne mają świadomość, ze w takim ścieku nietrudno o rozwój szkodliwych bakterii.

Już po kilkudziesięciu minutach pływania jest ci niedobrze, zbiera się na wymioty. Później przychodzi ból głowy.

Miałam zainteresować się tym tematem wcześniej, ale nie było jakoś czasu. Teraz, w związku z artykułem na stronie GIS, sprawą się zajmę. Również w kontekście oddziaływania kremów z filtrem na środowisko.

Pytania do Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

– Mając na względzie wszystkie dostępne na rynku kremy z filtrem, jaki wpływ na moje zdrowie może mieć np. dwugodzinna kąpiel w pływackim basenie sportowym na świeżym powietrzu, w którym wcześniej wykąpało się kilkaset osób z nałożoną dużą ilością kremów z filtrem?

– Mając na względzie wszystkie dostępne na rynku kremy z filtrem, jaki wpływ na stan małego zbiornika wodnego (do 10 ha) może mieć fakt, że wykąpało się w nim w ciągu dnia tysiące osób z nałożoną dużą ilością kremów z filtrem?        

Takie same pytania zadam także innym instytucjom i osobom.

Pola Neis

foto: Pixabay   

__________________________

Aktualizacja: 6 sierpnia

Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego:

Informacje o kosmetykach

Zgodnie z przepisami, jako substancje promieniochronne można stosować wyłącznie substancje wymienione w Załączniku VI do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych, stanowiącym Wykaz substancji promieniochronnych dozwolonych w produktach kosmetycznych. Aby dany związek chemiczny został umieszczony w tym  załączniku, musi zostać dokonana ocena jego bezpieczeństwa. Ocenę tę przeprowadza Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS)z uwzględnieniem wytycznych zawartych w następującym dokumencie – SCCS Notes of guidance for the testing of cosmetic ingredients and their safety evaluation (Wytyczne SCCS dotyczące testowania składników kosmetycznych i oceny ich bezpieczeństwa).

Kwestie dot. wody

W przypadku basenów i kąpielisk GIS stoi na stanowisku, że przed wejściem do wody należy dokładnie umyć całe ciało, w tym zmyć ze skóry kosmetyki (więcej o tym piszemy tutaj:

https://www.gov.pl/web/gis/idziesz-na-basen-pamietaj-o-odpowiedniej-higienie-przed-kapiela-i-po-niej

Warto także śledzić Serwis Kąpieliskowy (https://sk.gis.gov.pl), w którym przedstawiamy wyniki badań wody we wszystkich kąpieliskach znajdujących się pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Oprócz informacji o jakości wody (w tym kwestii bakteriologicznych), można tam sprawdzić, jaką infrastrukturę oferuje dane kąpielisko (WC, natryski) oraz czy i w jakich godzinach jest strzeżone.

Komentarz

1. To nie jest odpowiedź na zadane pytania.

2. Link do stanowiska GIS odnośnie mycia się przed wejściem do basenu – dotyczy zaleceń w obiektach zamkniętych. O to nie pytaliśmy, bo nikt w obiektach zamkniętych nie nakłada na ciało „dużej ilości” kremów z filtrem po każdorazowym wyjściu z wody.

3. W otwartych obiektach basenowych nie spotkaliśmy się z sytuacją, by ktoś przed wejściem po raz któryś do wody, poszedł wcześniej pod prysznic i zmył nałożony krem z filtrem. A z przyczyn oczywistych niewykonalne jest to na plażach przy zbiornikach otwartych (jeziora, rzeki czy morze).

4. Nakłanianie do:

„ – Nakładaj kosmetyki przeciwsłoneczne w dużej ilości, na całą powierzchnię skóry,

– Pamiętaj o ponownym nakładaniu kosmetyku – podczas pływania”

można w takiej sytuacji odczytać, jako zapewne niezamierzone przyzwolenie na degradację zdrowia osób kąpiących się oraz środowiska naturalnego.

Ponownie zadajemy pytania:

– Mając na względzie wszystkie dostępne na rynku kremy z filtrem, jaki wpływ na moje zdrowie może mieć np. dwugodzinna kąpiel w pływackim basenie sportowym na świeżym powietrzu, w którym wcześniej wykąpało się kilkaset osób z nałożoną dużą ilością kremów z filtrem?

– Mając na względzie wszystkie dostępne na rynku kremy z filtrem, jaki wpływ na stan małego zbiornika wodnego (do 10 ha) może mieć fakt, że wykąpało się w nim w ciągu dnia tysiące osób z nałożoną dużą ilością kremów z filtrem?      

Dodatkowe pytania:

– Dlaczego nie ma zaleceń GIS dla osób korzystających z otwartych kąpielisk, które intensywnie używają kremów z filtrem?

– Czy nie powinno być obowiązku prawnego zmywania nałożonych kremów z filtrem przed każdorazowym wejściem do wody (basen otwarty, jezioro, rzeka oraz morze)?

– Czy niezasadne byłoby karanie osób, które by tego obowiązku nie dopełniły?  

cdn.

_________________________

Aktualizacja: 21 sierpnia. Ośmieszenie misji urzędu

Do dzisiaj GIS nie odpowiedział na pytania. 

W naszym odczuciu, to kompromitacja urzędu, który tak definiuje swoją misję: Nadzorujemy i kreujemy działania mające na celu dobro i zdrowie publiczne obywateli. Naszym zadaniem jest minimalizowanie skutków zdarzeń niekorzystnie wpływających na życie Polaków – informujemy, aktywizujemy i edukujemy.

Jako ciekawostkę warto podać, że na stronie GIS ukazały się ostatnio zalecenia dla korzystających z małych basenów ogrodowych. Wśród najważniejszych zaleceń jest to, aby po każdej kąpieli ponownie posmarować ciało kremem z filtrem.   

Nie zdziwi nas, jak kiedyś na stronie GIS ukażą się takie zalecenia:

– po napełnieniu basenu wodą, nie zapomnij o dodaniu min. 20 opakowań kremu z filtrem do wody. Nie będziesz już musiał nakładać kremu po wyjściu z wody,  

– przed wejściem do wody ściągnij maseczkę oraz zrób test na Covid-19,  

– po wyjściu z wody zrób test ma małpią ospę,

– wieczorem zrób test mierzący IQ. Im mniejszy wynik osiągniesz, tym częściej możesz korzystać z naszych zaleceń i wskazówek.      

__________________________________

Zobacz także:

 „Promienie słoneczne chronią przed czerniakiem. Wszystkie przypadki czerniaka występują u osób, które mają niski poziom witaminy D”

 

_______________________________________________________________

Masz pewność bezpieczeństwa szczepionki dla zdrowia Twojego dziecka?

Jeśli nie – nie ryzykuj!

Można skutecznie odmówić jej przyjęcia

clouds 3476252 1280

Fot.: pixabay

Jeśli jesteś odpowiedzialnym rodzicem – podejmij działania!

Skontaktuj się z nami – tel. 667 323 303, e-mail: miszmasz@onet.pl

_______________________________________________________________

Przed zaszczepieniem powinno się mieć 100% pewności, że szczepionka jest bezpieczna.

W przeciwnym razie, można skutecznie odmówić zaszczepienia. To gwarantuje Konstytucja oraz zalecenia np. Ministerstwa Zdrowia dla lekarzy.

Trzeba odwrócić role.

To Ty wpierw musisz zażądać gwarancji bezpieczeństwa szczepionki w oparciu o przepisy prawa, a nie lekarz czy urzędnik mają wymuszać jej przyjęcie.

Pomożemy Ci w walce o to prawo.

Od lat z powodzeniem stosujemy metodę „sprawdzam” w przypadku osób pokrzywdzonych przez sądy i komorników.

Więcej na jednej z naszych gazet internetowych: antyegzekucja.pl

Pamiętaj!

Szczepienia: „Tak”, ale tylko z gwarancją bezpieczeństwa szczepionek!

Więcej o działaniach prewencyjnych: https://powiklaniaposzczepienne.pl/interwencje/dzialania-prewencyjne-w-sprawie-planow-karania-za-brak-zaszczepienia-dzieci/

_______________________________________________________________

Wesprzyj nasze działania ws. Bezpieczeństwa szczepionek – jesteśmy Twoją realną szansą!

Nr konta: 40 1240 3350 1111 0011 3363 0678 – w tytule: DAROWIZNA

 

Udostępnij