Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał pierwsze decyzje w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Dwie z nich dotyczą pacjentów, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, trzy kolejne są związane ze śmiercią pacjenta.
Przed wystąpieniem o świadczenie kompensacyjne trzeba rozważyć, co przyniesie większą korzyść finansową: świadczenie kompensacyjne czy odszkodowanie, renta lub zadośćuczynienie.
Zgodnie bowiem z ustawą z 16 czerwca 2023r. (zmiana ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw), uzyskanie świadczenia kompensacyjnego wiąże się ze zrzeczeniem się przez wnioskodawcę wszelkich roszczeń o odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie pieniężne.
Więcej na ten temat:
– Pierwsze wypłaty z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Jest jednak pewna pułapka prawna
Pytania do Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca:
– Czy Biuro Rzecznika przeprowadza dla poszkodowanych analizę, czy w danej sprawie lepiej wystąpić o świadczenie kompensacyjne czy ubiegać się o odszkodowanie, rentę lub zadośćuczynienie pieniężne?
– Czy po wypłacie świadczenia kompensacyjnego można – np. za pół roku – je zwrócić i jednak wystąpić o odszkodowanie, rentę lub zadośćuczynienie pieniężne?
– Jeśli po złożeniu wniosku o świadczenie kompensacyjne ujawniły się nowe szkody wynikające ze zdarzenia medycznego – co wówczas?
K. Czartoryski
Pola Neis
foto: Pixabay
__________________
Aktualizacja: 6 lipca
Marzanna Bieńkowska, zastępca dyrektora Rzecznika Praw Pacjenta:
Rzecznik Praw Pacjenta udostępnił wszystkim zainteresowanym ankietę pozwalającą ocenić, przed złożeniem wniosku, czy dana sprawa spełnia przesłanki do uzyskania świadczenia kompensacyjnego. W tym celu należy wykonać krótki test, składający się z kilku pytań – dzięki temu osoba zainteresowana otrzymuje informację, czy w jej sprawie możliwe jest ubieganie się o przyznanie świadczenia.
Ankieta jest pod linkiem: https://www.webankieta.pl/ankieta/1008152/czy-mam-prawo-do-swiadczenia-z-funduszukompensacyjnego-zdarzen-medycznych.html
Złożenie oświadczenia o przyjęciu świadczenia kompensacyjnego jest równoznaczne ze zrzeczeniem się wszelkich roszczeń o odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie pieniężne mogących wynikać ze zdarzenia medycznego objętego wnioskiem (w zakresie szkód, które ujawniły się do dnia złożenia wniosku).
Natomiast złożenie oświadczenia o rezygnacji ze świadczenia kompensacyjnego lub niezłożenie żadnego oświadczenia jest równoznaczne ze zrzeczeniem się świadczenia kompensacyjnego. Nie ma trybu zmiany złożonego oświadczenia.
W przypadku późniejszego ujawnienia się nowej szkody poszkodowany ma możliwość jej zrekompensowania zarówno w trybie pozasądowym przed Rzecznikiem (poprzez odpowiednią zmianę poprzedniej decyzji na korzyść strony), jak i w ramach dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od szpitala lub jego ubezpieczyciela.
Artykuły powiązane:
– Skład Komisji Odwoławczej ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych
_______________________________________________________________
Fot.: pixabay
Masz pewność bezpieczeństwa szczepionki dla zdrowia Twojego dziecka?
Jeśli nie – nie ryzykuj!
Można skutecznie odmówić jej przyjęcia
Jeśli jesteś odpowiedzialnym rodzicem – podejmij działania!
Skontaktuj się z nami – tel. 667 323 303, e-mail: miszmasz@onet.pl
_______________________________________________________________
Przed zaszczepieniem powinno się mieć 100% pewności, że szczepionka jest bezpieczna.
W przeciwnym razie, można skutecznie odmówić zaszczepienia. To gwarantuje Konstytucja oraz zalecenia np. Ministerstwa Zdrowia dla lekarzy.
Trzeba odwrócić role.
To Ty wpierw musisz zażądać gwarancji bezpieczeństwa szczepionki w oparciu o przepisy prawa, a nie lekarz czy urzędnik mają wymuszać jej przyjęcie.
Pomożemy Ci w walce o to prawo.
Od lat z powodzeniem stosujemy metodę „sprawdzam” w przypadku osób pokrzywdzonych przez sądy i komorników.
Więcej na jednej z naszych gazet internetowych: antyegzekucja.pl
Pamiętaj!
Szczepienia: „Tak”, ale tylko z gwarancją bezpieczeństwa szczepionek!
Więcej o działaniach prewencyjnych: https://powiklaniaposzczepienne.pl/interwencje/dzialania-prewencyjne-w-sprawie-planow-karania-za-brak-zaszczepienia-dzieci/
_______________________________________________________________
Wesprzyj nasze działania ws. Bezpieczeństwa szczepionek – jesteśmy Twoją realną szansą!
Nr konta: 40 1240 3350 1111 0011 3363 0678 – w tytule: DAROWIZNA